Vyberte svůj státVyberte svůj stát
Česká republika - bytové

Jak pokládat podlahu Tarkett

Výrobky a techniky zavedené společností Tarkett představují nebývalé zjednodušení pokládky podlahy. Existuje několik jednoduchých způsobů zajištění nejlepších výsledků: 

Pracujte v klidu

Pokud se rozhodnete pro dřevo, laminát nebo vinyl, budete mít pokládku tak jednoduchou, jak nikdy předtím. Všechny naše podlahy jsou navrženy tak, aby se pokládaly snadno, ale jako u každé práce je potřeba nespěchat, abyste dosáhli nejlepších možných výsledků.  Dopřejte si jen trochu více času na přípravu a dokončení, bude místo dřiny spíše potěšením. 

Než začnete – kontrolní seznam

  • Je prostor pro pokládku obdélníkový nebo čtverhranný, chodba nebo hala? Rozhodněte se, kterým směrem budete při pokládce postupovat.
  •  Máte dost materiálu na pokrytí celé podlahy?
  • Máte i rezervu na nepravidelné rohy a zákoutí?  >
  • Zkontrolujte, zda je normální teplota a vlhkost (obvykle nad 18 st. C a vlhkost mezi 40 a 70%) Především dřevo potřebuje mírné hodnoty obojího (relativní vlhkost od 30 do 60%)
  • Zkontrolujte, zda je podklad čistý a suchý
  • Uložte nerozbalenou podlahu v místnosti na dobu 24 – 48 hodin, aby se mohla aklimatizovat a přizpůsobit okolním podmínkám
  • Nepotřebujete žádné složité nástroje, ale na vinyl můžete potřebovat ostrý nůž a na laminát a pilku na dřevo.

Příprava

Ať instalujete vinyl, laminát nebo dřevo, podklad by měl být rovný, pevný a suchý. Pečlivě povrch vysajte, aby na něm nezůstaly žádné nečistoty.

Laminát a dřevo lze pokládat na:

Beton – pokud je nový, nechte ho alespoň 90 dní vyschnout.  Musíte použít parozábranu a akustickou izolační podložku nebo kombinovanou parozábranu se zvukovou izolací.

Dřevo – musí dostatečně větrat a volná prkna musí být přibita hřebíky, aby se nepohnula.  Pod dřevo neinstalujte parozábranu.

Koberec – jen s krátkým vlasem a přilepený přímo na dřevěný podklad. Nepoužívejte izolační podložku.

Dlažba – jen jedna vrstva bez uvolněných dlaždic, prasklin nebo jiného poškození. 

Vinyl lze pokládat na:

Jakýkoliv povrch, ale je třeba dbát na toto:

Povrch pečlivě očistěte – odstraňte veškeré stopy barvy, oleje, vosku, laku nebo rozpouštědel.

Uhlaďte – odstraňte všechny bubliny a vypoukliny jako hlavičky hřebíků nebo povrchové nerovnosti. 

Opravte – všechny dírky nebo praskliny. Pokud používáte plnidlo jakéhokoliv typu, nechte je zcela zaschnout, než položíte podlahu.

Instalujte rovně

Ať už budete podlahu pokládat v jakémkoliv směru, pro opravdu profesionální výsledek dbejte, ať nemáte na podlaze zdeformovaná nebo křivá prkna.  Zkontrolujte, zda je první řada naprosto rovná ode zdi ke zdi – pomůže namalovat si čáru tužkou – a pak rovnost průběžně kontrolujte dále.

Pozor na spáry

Jako každý přírodní materiál i laminát a dřevo se roztahují a smršťují podle teploty a vlhkosti.  Je důležité nechat dilateční spáru po celém obvodu místnosti, aby podlaha měla prostor na pohyb.  To znamená, že byste měli začít první řadu lamel nebo prken nejméně 8 – 10 mm od zdi. Tato mezera je obvykle po dokončení podlahy zakryta soklem.

Připravit, pozor, teď!

Laminát 

Spoj T-Lock a nový systém 2-Lock pokládku laminátové podlahy velmi usnadňují – především s 2-Lockem je tento proces rychlejší než kdy dříve.  Obě poloviny do sebe prostě zapadnou a není potřeba je lepit, přibíjet nebo jinak upevňovat složitými nástroji.  Ověřte si, kolik řad budete potřebovat – můžete si prkna položit volně vedle sebe přes místnost – a ověřit si, zda poslední řada nebude příliš úzká, aby se dala dobře uříznout (nesmí mít méně než 50 mm).  Pokud by tomu tak bylo, uřízněte i první řadu, abyste přidali poslední řadě trochu šířky navíc. Výsledek bude pevnější a bude lépe vypadat.

Dřevo

Naše dřevěné podlahy se vyrábějí se třemi spojovacími systémy – Ulotraloc, T-Lock a nový 2-Lock.  Tyto systémy zasazují prkna pevně do sebe, takže dokonale zapadnou bez mezer nebo nerovných okrajů.   Tyto spoje se také používají velmi snadno a rychle – především 2-Lock, který proces urychluje víc než kdykoliv předtím.   Ověřte si, kolik řad budete potřebovat – můžete si prkna položit volně vedle sebe přes místnost – a ověřit si, zda poslední řada nebude příliš úzká, aby se dala dobře uříznout (nesmí mít méně než 50 mm).  Pokud by tomu tak bylo, uřízněte i první řadu, abyste přidali poslední řadě trochu šířky navíc. Výsledek bude pevnější a bude lépe vypadat.

Nejlepší výsledek s dřevěnými nebo laminátovými prkny

Prkna lze položit v libovolném směru podle vašeho výběru, ale nejlepšího výsledku i vlastností podlahy dosáhnete, když je položíte:

  • Podél delší strany obdélníkové místnosti nebo chodby
  • Směrem po světle ve čtverhranných místnostech.

Vinyl

Můžete si vybrat z mnoha různých vinylových podlah, které nabízíme, od naší inovační Podlahy v krabici (Floor in a box) a série Starfloor až po tradičnější fóliové formáty.  

Floor in a Box a Starfloor mají lepicí vrstvu a stačí je jen přitisknout na místo a zaříznout ostrým nožíkem podél stěn.  Oba výrobky lze i po položení ještě přemísťovat pro dosažení dokonalého zarovnání.

Ostatní druhy vinylových podlah jednoduše nalepíte pomocí našeho revolučního aerosolového lepidla TarkoSpray. Lepidlo jednoduše nastříkáte přímo na podklad a vinyl na ně rozmotáte.   Stejně jako v případě samolepicích výrobků i tyto podlahy můžete přemísťovat pro dosažení dokonalého zarovnání. 

Návod přiložen

Ke všem našim výrobkům přikládáme úplný návod.  Další informace si můžete také načíst ze stránky každého výrobku nebo z našeho dokumentačního střediska.