Vyberte svůj státVyberte svůj stát
Česká republika - bytové

Jak si vybrat podlahu

Výběr nové podlahy je velmi vzrušující, ale může vést i k bezradnosti. Existuje tolik různých typů podlah, tolik designů, tolik věcí, na které je potřeba při výběru myslet. I když možná máte už představu, jaký styl by se vám líbil, následující tipy pro usnadnění vám pomohou zvolit nakonec skutečně to, co chcete a co potřebujete.

Opusťte předsudky
Možná jste se rozhodli, že vám bude vyhovovat jen dřevo a nic jiného. Že laminát se snadněji udržuje. Nebo, že nejpraktičtější je vinyl. Ale až uvidíte mimořádný výběr povrchových úprav a stylů, uvědomíte si, že možnosti jsou nekonečné.  Všechny naše podlahy se dodávají s nejmodernější povrchovou úpravou pro zajištění krásného vzhledu, snadného čištění a velké odolnosti. Odložte proto předsudky a buďte připraveni otevřít svou mysl novým nápadům.

Rozpočet
Změřte si plochu pokoje, kterou chcete podlahou zakrýt, a rozhodněte se, kolik si můžete dovolit utratit.  Nezapomeňte si v rozpočtu udělat malou rezervu na další prvky a příslušenství jako je parozábrana, akustická podložka nebo sokly a doprava, pokud si chcete nechat výrobek dovézt domů. Prohlédněte si povrch, na který chcete novou podlahu položit, a rozhodněte se, zda ji můžete položit na stávající povrch nebo zda bude povrch potřeba upravit – to také nezapomeňte zahrnout do rozpočtu.

Jaký podklad?
Podlahy lze pokládat na nejrůznější povrchy:

  • Na betonové dlaždice, na kámen nebo mramor – vinyl, laminát i dřevo.
  • Na dřevěnou podlahu – vinyl, laminát i dřevo
  • Na koberec s krátkými chlupy – vinyl, laminát i dřevo
  • Na reliéfní vinyl – laminát a dřevo, v případě vinylu je nutno původní vinyl odstranit nebo zakrýt
  • Koberec s dlouhými chlupy – musí být před pokládkou jakékoliv nové podlahy odstraněn.

 Jaká podlaha do jaké místnosti
Všechny naše podlahy využívají inovační technologie pro zajištění pohodlí, vzhledu a co nejlepší funkce. Ale různé místnosti mají své zvláštní požadavky, které je potřeba při výběru mít na paměti.

Vchod a předsíň – Přicházející a odcházející lidé vám domů přinesou špínu a vlhkost, a tím tuto část podlahy značně zatíží. Vyberte si tvrdý povrch, který snese mírnou vlhkost a snadno se čistí.

Kancelář – Pokud je pro vás nejdůležitější, aby bylo v kanceláři ticho a bylo možno se tam soustředit, měli byste uvažovat o některé z podlah s vynikající akustickou izolací.  Budete asi chtít pevný povrch, který se tak snadno nepoškodí kancelářským nábytkem nebo silným provozem, pokud očekáváte mnoho návštěv. Podlaha s antistatickou úpravou se jeví jako rozumná investice, pokud používáte mnoho elektrických zařízení.

Kuchyně – kapání tekutin a padání jídla a nádobí na zem jsou věci, které se v životě stávají, i když je kuchař sebeopatrnější.  Vyberte si podlahu, která je nejen odolná proti skvrnám a pěšímu provozu, ale která snese i mírnou vlhkost a časté čištění. 

Koupelny – voda činí z koupelny prostředí představující výzvu a podlahu musíte vybírat velmi pečlivě tak, aby byla vodotěsná. Kromě toho si z důvodu bezpečnosti potřebujete být jisti, že podlaha nebude klouzat, když bude vlhká, a že se bude snadno čistit.

Ložnice –  vaše ložnice je často velmi osobní prostor, pro který hledáte nejrůznější dekorativní úpravy.  Nezapomeňte však, že vzhled je jen jedna část rovnice a další důležitá věc je mít pod bosýma nohama teplo a příjemný pocit.

Dětský pokoj/herna – v dětském pokoji probíhají většinou nejrůznější hry, ale také se tam spí. Pro aktivní dítě potřebujete pevnou, praktickou podlahu, která je na jedné straně pohodlná, ale na druhé se také snadno udržuje a čistí, a ještě pomáhá udržovat nízkou hladinu hluku v místnosti.

Obývací pokoj – ten je často středem domácnosti a potřebujete pro něj víceúčelovou podlahu, která bude odrážet váš životní styl, ale rovněž snese řadu různých činností. Pevný povrch, který se snadno čistí a udržuje, sníží čas potřebný na úklid a udržování pěkného vzhledu vašeho obývacího pokoje.

Podlahové topení
Pokud už máte nebo uvažujete o instalaci podlahového topení, musíte si vybrat podlahu, která bude splňovat požadavky výrobce tohoto topného systému.  Samoregulační podlahové topení je vhodné pro většinu našich vinylových, laminátových i dřevěných podlah. Avšak podlahy z javorového a bukového dřeva by se ve spojení s podlahovým topným systémem používat neměly kvůli jejich přírodní struktuře, která může způsobovat praskliny a mezery, pokud podlaha příliš vyschne.  Před zakoupením podlahy byste se proto měli poradit  s odborníkem.

Potřebné dovednosti
Pokládka podlahy nikdy nebyla tak snadná jako v případě našich nových výrobků, které již nevyžadují komplikované techniky pokládky.  Všechny naše dřevěné a laminátové podlahy využívají moderní spojovací systémy bez lepidla, které se jednoduše zasunují do sebe. Velmi snadno se používají a pokud se nelepí na podklad, snadno se zase rozmontují, aniž by se poškodily, a můžete je pak položit znovu.  

Pokud jde o vinyl, máme už první projekty, pro které na pokládku stačí jedna osoba: samolepicí Floor in a Box a Starfloor. Ale s naším inovačním aerosolovým lepidlem TarkoSpray je nyní rychlé a jednoduché pokládat jakoukoliv vinylovou podlahu. Jednoduše nastříkat a položit, a po několik hodin poté můžete jednotlivé díly ještě přemísťovat. 

Všechny naše výrobky dodáváme s kompletním návodem k instalaci.

 

Opotřebení
Nikdo se nechce neustále strachovat ze skvrn a podlahu pořád dokola čistit. Když si vyberete vhodnou podlahu, výrazně snížíte potřebu čištění a obecné péče, kterou budete muset podlaze věnovat.  Měli byste si také vybrat podlahu s co nejlepší povrchovou ochranou. Tarkett nabízí několik z nejlepších povrchových úprav, které jsou na trhu k dispozici, které chrání vinyl, laminát i dřevo před poškrábáním, zašpiněním, vyblednutím i vlhkostí.

Prostředí
Tarkett je přirozenou volbou, pokud si chcete být jisti, že vaše podlaha byla vyrobena podle nejpřísnějších norem udržitelnosti a z přírodních a obnovitelných zdrojů všude, kde to bylo možné. Další informace o naší strategii udržitelnosti naleznete na naší stránce o udržitelnosti.

A konečně…
Prohlédněte si naše specifikace
Pro všechny naše výrobky uvádíme kompletní technické specifikace, Další informace naleznete na těchto webových stránkách.