10 TIPŮ PRO ÚSPĚŠNÉ ŘEŠENÍ IDEÁLNÍHO INTERIÉRU

10 TIPŮ PRO ÚSPĚŠNÉ ŘEŠENÍ IDEÁLNÍHO INTERIÉRU

Bez ohledu na typ vašeho projektu nabízí společnost Tarkett nejlepší návrhářské rady, které vám pomohou zařídit si domov přesně podle vašich představ. Tipy Tarkett sahají od volby podlahy po malbu stěn a nejsou jen funkční, ale i stylové. Ještě nikdy jste si tolik neužili špinavé ruce! Hodně zábavy!

1 – Změřte si místnost 

Změřte si danou místnost a vyznačte její rozměry v plánku. Vystřihněte si tvary nábytku z papíru a najděte pro ně v místnosti ideální pozici. Tak nejlépe zjistíte, jak se budou lidé v místnosti pohybovat a procházet jí.
 

2 – Určete směr nejlepšího přírodního osvětlení 

Zjistěte, kde je ve vaší místnosti nejlepší přirozené světlo – od oken nebo dveří – abyste mohli naplánovat rozmístění dalších svítidel umělého osvětlení.


3 – Plánujte řešení interiéru podle... 

Interiér byste měli navrhovat pomocí předmětů, nábytku nebo i podlahových krytin. Měli byste je vybírat podle stylu, ze kterého jste vycházeli při volbě dekoru. Hledáte-li náměty, prohlédněte si designové trendy Tarkett, kde si každý najde něco podle svého vkusu.


4 – Rozhodněte se, které barvy chcete použít 

Následně je nejlepší vybrat barvy, které chcete v místnosti použít. Obecně je vhodné omezit se na tři barvy. Pak můžete experimentovat s jejich použitím a přizpůsobovat si je – viz následující bod.
 

5 – Sestavte si mozaiku ze zvolených barev 

Sestavte si vzorník materiálů ve vybraných barvách, abyste získali lepší představu, jak na vás bude nový interiér působit. Nezapomeňte vzít v úvahu nábytek, závěsy, stěny, podlahy a dveře... Pár fotografií pokoje vám pomůže udělat si představu o celku. Takto si snadno znázorníte, jak budou v daném prostoru vypadat jednotlivé barvy a odstíny.
 

6 – Začněte u stěn 

Ať už zvolíte malbu, nebo tapety, stěny budou každopádně udávat hlavní barvu místnosti. Můžete je i ponechat v neutrální bílé nebo šedé, aby o to více vynikly barvy použité jinde. U nich byste si měli dát pozor, aby nebyly příliš výrazné, protože pokud nebudou dobře vyvážené jinými detaily, mohly by na sebe strhávat přílišnou pozornost. Rozhodnete-li se pro určitou barvu, volte matnou variantu, která lépe skryje drobné vady. Chcete-li, aby váš pokoj vypadal větší, volte světlé nebo jasné barvy. Vytvořte kontrast mezi stěnami a bílým stropem, který mu přidá na objemu. Můžete se pokusit i o dojem větší hloubky, například pomocí barevného kontrastu na stěnách, na něž dopadá přirozené osvětlení. Barvu lze proměňovat zesvětlováním odstínu směrem ke zdroji světla a stěnu s oknem vymalovat bíle.


7 – Berte v úvahu podlahu 

Nyní je na čase zamyslet se nad podlahou. Z mozaiky vzorků materiálů si vyberte ten, kterým chcete pokrýt podlahu. Vinyl, laminát a dřevo mají řadu různých vzorů a řešení, která vám výběr usnadní. Ať už hledáte jakýkoli vzor nebo texturu, snažte se zvolit podlahovou krytinu, která je v určitém kontrastu se stěnami – např. o dva odstíny světlejší nebo tmavší. Nezapomeňte se zamyslet, jak na podlaze působí přírodní světlo. Lakované a matné podlahy se budou projevovat velmi odlišně. 

Zvolíte-li vzhled parketové podlahy, dbejte na to, aby byly dílce uspořádané rovnoběžně s převažujícím směrem osvětlení. Je-li však místnost podlouhlá, můžete je také položit podélně, tj. rovnoběžně s nejdelší stranou místnosti.


8 – Rozmístěte nábytek 

Jakmile jste vytvořili celkové řešení, rozestavte nábytek. Neváhejte vyzkoušet nejrůznější kombinace, ať poznáte, které z nich fungují. Pak design interiéru dokončete pomocí předmětů. Dejte si pozor, abyste prostor nezaplnili příliš, a především přemýšlejte o rovnováze barev. Například obraz a kobereček mohou díky 5 % svých živých barev dodat místnosti charakter. Nezapomeňte, že důležitým vizuálním doplňkem jsou závěsy. Jejich vzhled se nemění, protože od látky se světlo odráží jinak než od ostatních materiálů. Pomocí záclon nebo stahovacích pásků pak můžete měnit osvětlení.


9 – Určete si priority pro umělé osvětlení 

Osvětlení hraje v místnosti velmi důležitou roli: modeluje prostor ve večerních hodinách a dodává mu zvláštní atmosféru. Zavěšená svítidla obvykle místnost vizuálně zužují, proto jim dejte přednost, máte-li méně zdrojů přírodního světla. Nezapomeňte si naplánovat dostatek elektrických přípojek. Při montáži svítidel experimentujte s osvětlením v různých částech místnosti. Můžete použít stmívací spínače, kterými lze měnit intenzitu osvětlení a tvořit tak různé atmosféry podle vaší nálady.

Opatrně s oslňujícími svítidly. Nasměrujete-li je nepřímo, přidají místnosti na objemu tím, že osvětlí stěny. Zvažte i bodová svítidla zapuštěná v podhledu pro měkčí a více směrové osvětlení. Mohou zvýraznit cenný předmět nebo nábytek, například stůl.


10 – Vytvořte si skutečně vlastní styl 

Ať už se budete řídit jakýmikoli radami, najděte si skutečně vlastní styl. Cit pro návrh interiéru se rozvíjí experimentováním a zkoušením různých pohledů na věc! Internet je plný obrazových námětů od profesionálních fotografů a interiérových návrhářů: rozhlédněte se a nechte se inspirovat!