Certifikace Cradle to Cradle

Certifikace Cradle to Cradle

Snažíme se o eko-design s použitím ingrediencí, které jsou bezpečné pro zdraví
Vše začíná přísadami, které se dostanou do naší podlahy. Od roku 2011 spolupracujeme s vědeckým ústavem EPEA, abychom plně přizpůsobili naši činnost zásadám Cradle to Cradle® (C2C). Hodnotili jsme tisíce ingrediencí, abychom pochopili jejich dopad na naše zdraví a naši planetu. Neustále zlepšujeme naše výrobky pomocí nových vzorců a alternativních materiálů.

PRINCIPY CIRKULÁRNÍ EKONOMIKY CRADLE TO CRADLE

Podle zásad Cradle to Cradle® a cirkulární ekonomiky by produkty měly být recyklovatelné a znovu použitelné v nových výrobních procesech nebo by měly sloužit jako živiny v biologickém cyklu po skončení jejich životnosti.

Certifikace Cradle to Cradle® vychází z 5 kritérií:

• materiály, které jsou bezpečné pro zdraví
• opětovné využití materiálů,
• obnovitelná energie a zodpovědné využití energie z uhlí,
• využívání vodních zdrojů,
• sociální spravedlnost.

Certifikace platí pro chemické složky použitého produktu. Posuzování dopadů na lidské zdraví a životní prostředí s ohledem na kontakt uživatele s podlahou, jakož i možnost následné recyklace. Cradle to Cradle® pomáhá společnosti Tarkett nepřetržitě optimalizovat produkty.

Tarkett je průkopníkem v oblasti udržitelného designu, díky němuž jsou některé produkty certifikovány jako Cradle to Cradle® Bronze, Silver nebo dokonce Gold. Tarkett nabízí certifikované produkty téměř ve všech kategoriích výrobků, od heterogenních vinylových podlahových krytin až po dřevěné podlahy, linoleum, kobercové krytiny a homogenní vinylové podlahy. Dokonce i necertifikované produkty jsou hodnoceny v souladu s metodikou Cradle to Cradle pro materiály bezpečné pro zdraví a životní prostředí.

DŘEVĚNÉ PODLAHY: CERTIFIKACE SILVER CRADLE TO CRADLE®

Tarkett byl oceněn certifikátem Cradle to Cradle® Silver pro vícevrstvé dřevěné podlahy z kolekcí Epoque, Tango, Salsa, Rumba a Professional vyrobené ve Švédsku a Polsku. Tarkett je prvním výrobcem dřevěných podlahových krytin v Evropě s certifikovanými produkty Cradle to Cradle®.

Certifikace Cradle to Cradle® definuje kritéria, jako je obsah, opakované použití materiálu a zodpovědné hospodaření s energií a vodními zdroji. Pokud jde o kritéria pro energii a vodu, byl pokrok společnosti Tarkett hodnocen na úrovni Gold.

LINOLEUM: CRADLE TO CRADLE® BRONZE, SILVER a GOLD

Linoleum Tarkett  je první linoleum na světě s certifikaci Cradle to Cradle® za udržitelný přístup. Je vyrobeno z přírodních materiálů, jako je lněný olej, borovicová pryskyřice, juta, dřevitá  a korková moučka a je 100% recyklovatelné. Linoleum je konečným přírodním a obnovitelným produktem. Kompaktní linoleum bylo od roku 2011 certifikováno Cradle to Cradle® Silver a dosud udržovalo úroveň SILVER, což znamená, že všechny složky použité při výrobě linolea byly identifikovány a pozitivně hodnoceny.

K dosažení této certifikace musí výrobní proces splňovat několik požadavků, charakterizovat spotřebu energie a vody a podniknout kroky k dosažení souladu s vodohospodářskými směrnicemi stanovenými společností Cradle to Cradle®. Pokud jde o výrobu linolea v továrně v Narni (Itálie), bylo instalováno zařízení s uzavřeným okruhem , které opětovně využívá vodu používanou při procesu chlazení a přijat závazek zvýšit podíl obnovitelné energie a vyrovnat emise CO2. Závazek společnosti Tarkett k udržitelnosti a ekologickému designu linií linoleových podlahových krytin nyní nabízí produkty Cradle to Cradle® Gold certifikované pro Veneto Essenza a nově pro kolekci Essenza.

Nejnovější inovací v oblasti linolea je LinoWall, první a jediný schválený linoleový obklad stěn, který je certifikován Cradle to Cradle® Silver.

IQ ONE KOLEKCE VINYLOVÝCH PODLAHOVÝCH KRYTIN: CRADLE TO CRADLE® GOLD CERTIFIKACE

iQ One je nová generace homogenních podlahových krytin bez použití PVC a je dokonalým příkladem rovnováhy mezi estetikou, flexibilitou a trvanlivostí. iQ One využívá jedinečný vzorec homogenní termoplastické podlahové krytiny bez PVC a plastifikátorů a poskytuje stejné jedinečné výhody, díky kterým se iQ stalo uznávaným jménem po celá desetiletí. Ideální pro oblasti s vysokým provozem, jako jsou veřejné prostory, vzdělávací a zdravotnická zařízení. Jeho mimořádná flexibilita usnadňuje instalaci. Je to první homogenní podlahová krytiny na světě s certifikací Cradle® Gold, potvrzující průkopnickou roli společnosti Tarkett v oblasti udržitelného rozvoje.

KOBERCE: DESSO podložka EcoBase® s certifikací Cradle to Cradle Gold

Podložka Tarkett DESSO EcoBase je vyrobeno ze 100% pozitivně definovaných materiálů a získala certifikaci Cradle to Cradle Gold s úrovní Cradle to Cradle Platinum pro materiálové zdraví. Obsahuje nejméně 75% recyklovaného obsahu (křída) * a je vyrobena v zařízeních poháněných výhradně elektřinou z obnovitelných zdrojů. Celá podložka může být oddělena od kobercového čtverce a bezpečně recyklována na účelové výrobní lince společnosti Tarkett. Recyklace kobercových čtverců s podložkou EcoBase snižuje emise CO2 až o 20% na výrobní cyklus v porovnání se zpracováním podložky ProBase v stavebnictví. Všechny koberce DESSO mohou být s podložkou EcoBase, zatímco řada AirMaster s certifikátem Cradle to Cradle Silver, která dokazuje, že "vyčistí vzduch" od jemného prachu, je standardně vybavena podložkou EcoBase.

* Kobercové čtverce s podložkou EcoBase obsahují až 89% recyklovaného nebo obnovitelného obsahu bez zdravotních rizik nebo vlivu na vlastnosti materiálu.