HISTORIE VINYLOVÝCH PODLAHOVÝCH KRYTIN

HISTORIE VINYLOVÝCH PODLAHOVÝCH KRYTIN

Díky řadě estetických a technických výhod jsou dnes již vinylové podlahy ve veřejných budovách i domácnostech po celém světě samozřejmostí. Příběh vynalézavosti a tvořivosti v oboru při vývoji podlahových krytin pro potřeby vyvíjejícího se životního stylu.

Původ nového materiálu 

Vinyl objevil francouzský fyzik Regnault v 19. století, přičemž experimentovat se s tímto materiálem začalo ve 30. letech 20. století poté, co se poprvé představil veřejnosti na výstavě Století pokroku v americkém Chicagu v roce 1933. Za války se kvůli obtížnosti nákupu určitých surovin výzkum zaměřil na využití vinylu jako alternativy k pryži. Průmyslové aplikace vinylu se po druhé světové válce začaly násobit. V roce 1947 se ve Švédsku zrodila první vinylová krytina ‚Tarkett‘.


Nové přístupy k podlahovým krytinám v 50. letech 

50. léta 20. století byla érou kreativity a experimentů s novým materiálem. Jeho vlastnosti – mimořádná trvanlivost, pružnost při zpracování a designérské možnosti – z něj učinily atraktivní a hospodárnou volbu pro hromadnou výrobu rozmanitých předmětů pro využití v průmyslu i domácnosti. Podniky v Severní Americe a Evropě začaly z vinylu vyrábět podlahové krytiny. Ve Francii firma Sommer (jedna ze zakladatelských společností firmy Tarkett) uvedla na trh původní krytinu Tapiflex. Recyklovat jsme začali už v roce 1957. Příznivá vlastnost – recyklovatelnost – byla objevena záhy a přispěla k omezení množství odpadů ukládaných na skládky.


Vinylová revoluce v 60. letech 

60. léta 20. století jsou synonymem rostoucí popularity vinylu, který se používal všude – od stavebních materiálů přes součásti automobilů a balení potravin až po lékařské vybavení a dokonce šaty. Celosvětová produkce vinylu explodovala z 220 000 tun ročně v roce 1950 na 6 milionů tun do roku 1970. Vinylové podlahy se cenily pro svou odolnost vůči vlhkosti, skvrnám a nárazům i pro trvanlivost v čase. Díky těmto technickým vlastnostem se jednalo o velmi oblíbenou a praktickou podlahovou krytinu v nemocnicích, školách, kancelářích a obytných budovách po celém světě. V roce 1968 se vinylová krytina účastnila předávání medailí na zimní olympiádě ve francouzském Grenoblu, položená přes led na kluzišti!


Neustálá inovace pro životní styl a pohodu 

Z kuchyně přes koupelnu do ložnice a obývacího pokoje... vinyl dobývá od 60. let oblast interiérového designu a stal se jedním z nejpoužívanějších typů podlahových krytin. Svojí cenou a širokou škálou vzorů – od dřeva přes dlaždice a kámen až po úžasné grafické efekty – si získal spotřebitele i profesionály. Díky snadné pokládce a údržbě jsou vinylové podlahy pohodlným a časově nenáročným řešením pro dnešní rušný životní styl! Inovace se však nezastavily ani z hlediska zdravotních a ekologických výhod vinylu. V roce 1957 udělala společnost Tarkett první krok k recyklaci vinylu opětovným využitím zbytků z výroby a pokládky. Ten postupně přerostl v globální systém opětovného využití materiálů se snahou minimalizovat vliv na životní prostředí. Výrobci také zkoumali, jak může vinyl přispět k pohodlí a zdraví vnitřních prostředí. Již řadu let se společnost Tarkett zaměřuje na výrobu nízkoemisních podlah pro zlepšení kvality vzduchu v budovách. Nová generace našich vinylových krytin představuje nejnovější přírůstek k mnoha materiálům Tarkett s emisemi 10x až 100x nižšími, než vyžadují nejpřísnější předpisy. Nejnovější ekologickou inovací krytin Tarkett je zavedení změkčovadel bez obsahu ftalátů, rovněž vyvinutých s cílem přispět ke zlepšení kvality vnitřních prostředí a vzduchu.