INSTALACE VINYLOVÉ PODLAHY

INSTALACE VINYLOVÉ PODLAHY

Vinylové krytiny Tarkett se instalují velmi snadno, takže můžete mít nový byt za pouhý víkend!


1. Krok: příprava podkladu

Pro bezproblémový průběh montáže je důležité připravit povrch, na nějž budete podlahu pokládat. Vinyl lze klást i na stávající podlahu jako např.:

 • vinyl nebo linoleum
 • parkety
 • laminát
 • dlaždice

 

Nejdůležitější je, aby byl podklad suchý, rovný a čistý. Je-li podlaha nerovná (spáry mezi dlaždicemi, sražení parket, jakékoli pukliny), zvažte použití vyrovnávací stěrky. Pamatujte, že vinyl je měkká krytina a všechny nerovnosti pod ní budou vidět.

Tip: můžete použít vinyl s textilní podložkou, která vyrovná drobné nepravidelnosti podkladu (Essentials 220T, Essentials 280, T Exclusive 280T).

Podklad důkladně vyčistěte pomocí neutrálního čisticího prostředku, zbavte jej veškerých nečistot a prachu a nechte jej zcela vyschnout. Je-li jeho povrch velmi hladký, může být zapotřebí použít penetraci, aby krytina na podkladu neklouzala.


2. Krok: příprava krytiny

Je důležité, aby se krytina mohla aklimatizovat po dobu alespoň 24 hodin před pokládkou při minimální teplotě 15 °C. Rozbalte roli a ořízněte krytinu s rezervou 15 až 20 cm, aby vám na konci nechyběl materiál.


3. Krok: pokládka krytiny

ORIENTACE PÁSŮ

Obecné pravidlo zní, že krytina se instaluje ve směru světla z hlavního zdroje osvětlení. Je-li však místnost úzká, např. chodba, měly by se pásy klást podél nejdelší stěny místnosti bez ohledu na směr osvětlení.

Kromě vzorů dřeva je třeba v zájmu celistvosti vzhledu všechny další pásy klást v protějším směru. Tyto pokyny naleznete v popisu produktu.

Tip: pro dlouhodobou trvanlivost by spoje neměly vycházet do prostoru dveří a míst s nejhustším provozem.


POSTUPY POKLÁDKY

Podlahové krytiny lze klást třemi způsoby podle velikosti a využití dané místnosti. Pokud se jedná o malou místnost s vysokým provozem (např. předsíň), považujte ji za středně velkou místnost.

 • Malá místnost (< 12 m2): stačí volná pokládka. Vinylovou krytinu jednoduše položte na podklad. Roli rozbalte, ořízněte krytinu na správnou velikost a je hotovo – je to snadné!
 • Středně velká místnost (< 25 m2): vhodná je částečně volná pokládka. K zajištění krytiny použijte oboustrannou lepicí pásku po obvodu místnosti.
 • Velké místnosti (> 25 m2): nejvhodnější je pokládka lepením. Máme prosté a ekologické řešení: použijte Tarkospray, lepidlo ve spreji na vodní bázi.


ZÁVĚREČNÉ ÚPRAVY 

Pro úhledný konečný dojem nezapomeňte upevnit po obvodu místnosti lišty – chrání okraje vinylových pásů i spodní stranu stěny a usnadní úklid. Hotovému dílu navíc dodá eleganci.

Existuje několik druhů lišt:

 • Pružné samolepicí lišty z PVC. Dodávají se v mnoha barvách a montují se velmi snadno, díky pěnovému podkladu se přizpůsobí nerovnému podkladu, takže není zapotřebí žádná příprava.
 • Pružné oboustranně samolepicí lišty z PVC, do nichž se krytina zasouvá pro dokonalé sladění.
 • Klasické lišty pro tvrdé podlahy ze dřeva nebo MDF, které se lepí nebo šroubují ke stěnám.

 

Shrnutí 

Pokládka vinylu je celkově poměrně snadná, musíte však mít na paměti 6 věcí:

 1. Podklad musí být rovný, čistý a suchý.

2. Nespěchejte: krytina se musí aklimatizovat po dobu minimálně 24 hodin.
3. Ponechejte si po obvodu místnosti malou rezervu, aby vám na krajích materiál nedošel.
4. Na směru pokládky záleží – zkontrolujte směr osvětlení a popis produktu.
5. Techniku pokládky určuje velikost a využití místnosti.
5. Nezapomeňte na lišty.

Pro podrobnější informace si stáhněte náš návod k montáži.