Jak instalovat vinylovou podlahu

Jak instalovat vinylovou podlahu

Instalace vinylové podlahy patří mezi ty nejjednodušší.  Způsob instalace podlahy však závisí na konkrétním vybraném produktu a na instalačních pokynech výrobce.

Nicméně, bez ohledu na typ vinylové podlahy, kterou si vyberete, musíte ještě provést několik předběžných kroků, abyste zajistili správnou instalaci podlahy. Chcete-li začít, musíte udělat následující:

• Ve většině případů je nutné odstranit stávající podlahovou krytinu. Existuje však několik výjimek. Například rigidní LVT lze instalovat přímo na dlažbu a většinu stávajících podlah. Vinylové role lze pokládat na linoleum, ale podlaha musí být v dobrém stavu, bez trhlin a předem očištěna. Nedoporučujeme instalovat vinylové role a LVT na koberec nebo velmi pružné podlahy s textilním nebo pěnovým podkladem, jako jsou například staré vinylové podlahy. Rovněž se nedoporučuje instalovat vinylové role na dlažbu, neboť hrozí riziko, že na povrchu budou viditelně spáry dlažby, které jsou pod vinylovou podlahou. Při instalaci na dlažbu, je důležité, aby podlaha byla hladká a rovná. V opačném případě je nutné použít vyrovnávací hmotu
• Přesvědčte se, že  podklad je suchý, čistý a rovný.
• Vyjměte vinylovou podlahu z obalu a ponechte ji v místě pokládky  po dobu nejméně 24 hodin, aby se mohla přizpůsobit pokojové teplotě.

Jak instalovat LVT?

Existuje několik způsobů, jak nainstalovat LVT. Jeden z nejrychlejších a nejsnadnějších způsobů je použití zámkového systému pokládky.

Produkty Starfloor Click  jsou navrženy pro instalaci zámkovým systémem, která umožňuje dva jednoduché a univerzální způsoby instalace:

Pod úhlem – Tato metoda se používá při pokládce kolekce Starfloor Click 30. 
Zatlačením – Tato metoda je používána u našich kolekcích Starfloor Click 55 a Starfloor Click Ultimate. 

Díky této technologii je instalace vaší podlahy LVT snadná a rychlá. Vzhledem k tomu, že LVT je snadný modulární systém, není třeba během instalace přesouvat veškerý nábytek z místnosti. Vinylovou podlahu si můžete jednoduše nainstalovat krok za krokem tak, že si budete nábytek rozmístit po místnosti.


 

Instalace  Starfloor Click 55

 

Instalace rigidního LVT -  Starfloor Click Ultimate 

 

Jak instalovat vinylové role?

Existují tři základní způsoby instalace vinylové role Tarkett. Typ použité instalace závisí na vybraném produktu a také na velikosti místnosti.

Volná pokládka – jednoduše položte vinylovou podlahu na podklad, rozbalte roli a nařežte na požadovaný rozměr. Tuto metodu doporučujeme pro malé plochy pod 12m².
Částečně lepené  – pomocí oboustranné lepicí pásky kolem místnosti k zajištění podlahy. Tuto metodu doporučujeme pro středně velké místnosti 12 až 25m².
Celoplošně lepené – pomocí sprejového lepidla na vodní bázi, jako je Tarkospray, snadné a ekologické řešení společnosti Tarkett. Tuto metodu doporučujeme pro velké plochy 25m².

Hlavní instalační metodou pro vinylovou role Tarkett je metoda částečného lepení, což je také nejvhodnější varianta pro kutily. Jednoduchý nástroj nůž je obvykle jediný nástroj, který budete potřebovat.
 

Zde jsou různé kroky k instalaci vinylových rolí ve velkých místnostech:

Potřebné nástroje :
- Rukavice - Měřící páska
- Tužka - PVC svařovací šňůra za studena
- Oboustraná lepící páska -  Maskovací páska
- Nůž se zakřivenou čepelí - Nůž s rovnou čepelí
- Váleček
- Ocelové pravítko


1. Po 24 hodinách aklimatizace ořízněte pásy s 5 cm okrajem a nechte je 24 hodin odpočívat
2. Naplánujte přesné rozložení, abyste dosáhli vyváženého vzhledu podlahy
3. V závislosti na velikosti místnosti a šířce vaší podlahy může být vyžadována instalace více pásů. Potom může být pro svařování spojů zapotřebí svařování za studena.

4. Nakreslete referenční čáru (spojení pásů)
5. Na okraj umístěte oboustrannou pásku
6. Umístěte pás podél referenční čáry

7. Překryjte pásy a zarovnejte spáry
8. Ořízněte podlahu podél zdi
9. Prořízněte pásy

10. Po proříznutí složte jeden pás a sledujte spojovací čáru (pro umístění pásky)
11. Umístěte oboustrannou pásku přes spojovací čáru. Odstraňte ochrannou fólii a položte 2 pásy těsně vedle sebe.
12. Umístěte máskovací pásku přes spoje

13. Zatlačte maskovací pásku válečkem, aby se zabránilo bublinám
14. Odřízněte maskovací pásku podél spoje nožem se zakřivenou čepelí
15. Použijte svařování za studena zasunutím jehly do spoje a jemným stlačením válce vytvořte nepřetržitý tok roztoku po celé délce spoje.

16.  Po 10 minutách schnutí jemně odstraňte maskovací pásku.
17.  Vaše podlaha je instalována

Kterou vinylovou podlahu si můžete snadno a rychle nainstalovat sami?

Pokud chcete při renovovaci dosáhnout nejlepších výsledků v co nejrychlejším možném čase, Tarkett nabízí kolekci vinylových podlah, které se rychle a snadno instalují.

V naší nabídce LVT má nejrychlejší a nejjednodušší  kolekce Tarkett  Starfloor Click Ultimate, nová generace rigidních LVT, která používají  4F triple click system - jednu z nerychlejších instalačních metod na trhu. Pomocí tohoto systému je instalace intuitivní a vyžaduje, abyste jednoduše lamelu vložili do zámku a zacvakli.

Všechny kolekce z naší nabídky vinylových rolí lze instalovat metodou volené pokládky, která je rychlá a snadná. Tato metoda spočívá v jednoduchém položení vinylové podlahy na horní část podlahy, aniž by bylo potřeba lepicí pásky nebo lepidla. Stačí jen rozbalit vinylovou roli a nařezat podlahu dle potřebných rozměrů! Můžete si také vybrat z kolekce vinylových rolí, které mají textilní podložku, protože jsou navrženy tak, aby vyrovnaly malé nepravidelnosti na podkladu.

V jakém směru pokládat vinylovou podlahu?

Vzhledem k tomu, že vinylové podlahy s dekorem prken jsou vyrobeny aby napodobovaly skutečné dřevěné podlahy, měli byste ji pokládat stejným způsobem, jako byste měli skutečná dřevěná prkna nebo lamely.Je-li místnost přibližně čtvercová, měly by pásy probíhat souběžně s dopadajícím světlem. V dlouhých, úzkých místnostech instalujte pásy nejlépe po délce místnosti.

Potřebuji pod vinylové podlahy podložku?

Nutnost podložky záleží na vašem výběru vinylové podlahy a podkladu. Některé vinylové podlahy jsou navrženy tak, aby mohly být instalovány přímo na podklad, zatímco jiné vinylové podlahy vyžadují podložku.
 

Většina vinylových podlahových krytin podložku nevyžaduje; je to však možnost, pokud chcete větší komfort , snížení hluku nebo lepší tepelné vlastnosti.

Výhody podložky

Použití podložky má tyto výhody:

• Poskytuje zvukovou izolaci, snižuje hladinu hluku v místnosti i přenos zvuku mezi patry.
• Přidává měkkost podlahy, zlepšuje tepelné vlastnosti a vytváří měkčí a teplejší pocit pod nohama.
• Působí jako parotěsná zábrana, která může být vyžadována například na betonovém podkladu se zbytkovou vlhkostí.

Používáte-li podložku, před instalací vinylové podlahy se ujistěte, že je podklad suchý, čistý a rovný

Integrovaná podložka

Většina vinylových podlah Tarkett má pěnovou podložku, což eliminuje potřebu jakékoli další podložky. Například řada Starfloor Click Ultimate společnosti Tarkett má integrovanou akustickou podložku s technologií Soundblock s absorpcí hluku 19 dB.

Jaké lepidlo použít pro vinylové podlahy?

Pro instalaci podlahových krytin Tarkett LVT nepotřebujete lepidlo. Pokud se  však rozhlodnete pro instalaci lepením, doporučujeme použít sprejové lepidlo na vodní bázi  - Tarkospray - snadné a ekologické řešení společnosti Tarkett.