JAK SI VYBRAT PODLAHU

JAK SI VYBRAT PODLAHU

Volba nové podlahy je vzrušující, ale může Vám i zamotat hlavu. Je tolik typů krytin a vzorů, tolik věcí, na které je potřeba myslet. Nejspíš už máte určitou představu o stylu, jaký by se vám líbil, nicméně následující jednoduché tipy vám mohou pomoci pořídit si skutečně takovou podlahu, kterou chcete a potřebujete.


Zbavte se předsudků 

Možná jste přesvědčeni, že nechcete nic než dřevo. Že o laminát se snáze pečuje. Nebo že vinyl je praktičtější. Když ale uvidíte mimořádnou nabídku našich povrchových úprav a stylů, uvědomíte si, že možnosti jsou nekonečné. Všechny naše podlahoviny mají technicky nejvyspělejší povrchovou úpravu, aby byly krásné na pohled, snadno se čistily a odolávaly opotřebení. Nechte tedy předsudky stranou a otevřete se novým myšlenkám.


Finanční možnosti

Změřte si místnost nebo plochu, kterou potřebujete pokrýt, a určete, kolik si můžete dovolit utratit. Nezapomeňte si v rozpočtu ponechat malou rezervu na další položky a příslušenství jako např. parotěsnou zábranu, akustickou podložku nebo lišty a také dopravu, chcete-li si zboží nechat dovézt až domů.
Prohlédněte si stávající povrch a rozhodněte, zda můžete krytinu položit na něj, nebo zda bude nutné jej upravit – pokud ano, do rozpočtu zahrňte rovněž úpravu.


Jaký podklad?

Podlahoviny lze pokládat na mnoho různých povrchů:

  • beton, dlaždice, kámen a mramor – vinyl, laminát a dřevo
  • dřevěná podlaha – vinyl, laminát a dřevo
  • koberec s velmi krátkým vlasem – vinyl, laminát a dřevo
  • embosovaný vinyl – laminát a dřevo, ale při použití vinylu je nutno původní vinyl odstranit nebo zakrýt
  • koberce s vysokým vlasem – nutno odstranit u všech nových podlah

 

Kterou podlahu do které místnosti

Při výrobě všech našich podlah využíváme moderní technologie, aby byly pohodlné, vypadaly hezky a dosahovaly maximální funkčnosti. Různé místnosti však vykazují rozmanité nároky, které je třeba vzít při výběru v úvahu.

Vstup a předsíň – příchozí a odchozí k vám budou nosit nečistoty a vlhkost, což klade na podlahu v této části domu zvláštní nároky. Zvolte tvrdý povrch, který snese střední vlhkost a snadno se čistí.

Pracovna – potřebujete-li v pracovně hlavně klid a pohodlí, abyste se mohli soustředit, měli byste zvážit krytiny s dobrými akustickými vlastnostmi. Možná budete potřebovat odolný povrch, který jen tak nepoškodí kancelářské vybavení ani vysoký počet návštěvníků. Podlaha s antistatickými vlastnostmi může být moudrou investicí, používáte-li hodně elektrických zařízení.

Kuchyň – i když budete jako kuchaři sebeopatrnější, stejně se vám něco rozlije, rozsype anebo upadne. Zvolte podlahu, která je nejen odolná vůči skvrnám a opotřebení, ale snese i lehkou vlhkost a časté čištění.

Koupelna – kvůli vodě je koupelna náročné prostředí, takže dbejte na to, aby byla podlaha voděodolná. Navíc s ohledem na bezpečnost by za mokra neměla být kluzká a měla by se snadno čistit.

Ložnice – ložnice je často velmi intimní prostor, takže budete pravděpodobně volit ze široké škály ozdobných vzorů. Mějte na paměti, že vzhled není vše a že je také dobré, aby byla podlaha pohodlná a příjemná bosým nohám.

Dětský pokoj či herna – dětské pokoje musejí obvykle vyhovět rozmanitým hrám, ale také se v nich spí. Pro aktivní ratolesti budete potřebovat odolnou a praktickou podlahu, která je pohodlná, ale navíc se snadno udržuje a čistí a nadto dobře tlumí hluk.

Obývací pokoj – bývá srdcem domu a jako takový vyžaduje víceúčelovou podlahu, která nejen odráží váš styl, ale obstojí i při nejrůznějších aktivitách. Odolný povrch, který se snadno čistí a udržuje, vám ušetří čas potřebný k tomu, aby váš obývací pokoj vypadal stále dobře.


Podlahové topení

Pokud již podlahové topení máte nebo o jeho instalaci uvažujete, je třeba zvolit podlahovinu, která odpovídá požadavkům výrobce. Pro většinu našich vinylových, laminátových a dřevěných podlah jsou vhodné systémy podlahového vytápění se samočinnou regulací. U podlahového topení by se však neměly používat krytiny z javoru a břízy, protože kvůli jejich přírodní struktuře u nich může vlivem přílišného vysušení dojít k popraskání a vzniku škvír. Před koupí byste se proto měli poradit s odborníkem.


Úroveň dovedností

Montáž podlahy je dnes díky široké škále nových produktů, které nevyžadují komplikované techniky, snazší než kdy dřív. Všechny naše dřevěné a laminátové podlahy používají moderní zámkové systémy bez lepení, které do sebe jednoduše zapadnou. Velmi snadno se s nimi pracuje a při montáži bez lepení k podkladu je lze bez poškození rozebrat a začít znovu.

Pokud jde o vinyl, pro začátečníky jsou vhodné samolepicí krytiny Floor in a Box a Starfloor, které snadno položí i jeden člověk. S naším moderním lepidlem v rozprašovači TarkoSpray lze vlastně nyní snadno a rychle položit jakoukoli vinylovou podlahu. Stačí nastříkat lepidlo a podlahovinu usadit, přičemž polohu lze upravit ještě za několik hodin.

Všechny naše výrobky se dodávají s úplným návodem k montáži.


Opotřebení

Nikdo si nechce neustále dělat starosti ohledně skvrn a jejich čištění. Volbou podlahy vhodné pro daný prostor si ušetříte uklízení a vůbec péči, kterou musíte podlaze věnovat. Měli byste si také zvolit podlahu s co nejlepší povrchovou ochranou. Povrchové úpravy Tarkett patří k nejlepším na trhu a vinylové, laminátové i dřevěné podlahy chrání před škrábanci, špínou, blednutím a vlhkostí.


Životní prostředí

Tarkett je samozřejmou volbou, chcete-li mít jistotu, že vaše podlaha byla vyrobena podle nejvyšších standardů udržitelnosti a pokud možno s použitím přírodních a obnovitelných materiálů. Další informace o našich postupech v oblasti udržitelného rozvoje naleznete na naší stránce o udržitelnosti.


A konečně… 

Ke všem našim produktům poskytujeme úplné technické specifikace, přičemž další informace jsou k dispozici na těchto webových stránkách.