JAK VYTVOŘIT SKANDINÁVSKÝ STYL DOMOVA

JAK VYTVOŘIT SKANDINÁVSKÝ STYL DOMOVA

Chcete-li vytvořit interiér ve skandinávském stylu, měli byste mít na paměti čtyři věci: jednoduchost, světlo, neutrální barvy a dřevo.

 

1. Jednoduchost 

Skandinávské interiéry bývají co nejotevřenější a bez zbytečných věcí – tím odrážejí ráz severské krajiny a skýtají pohodlné útočiště pro chladné zimní měsíce. Nábytek musí být v prvé řadě praktický, pohodlný a musí mít čisté linie.
Ne všichni si můžeme dopřát velké prostory, místnostem je však možné dodat objem volbou vzorů a odstínů podlahy, které si hrají s perspektivou: dlouhé a široké fošny v obývacím pokoji, prkna položená podél místnosti a světlé odstíny podlah.

 

2. Světlo

Vždy světlé a osvětlené: to je naprosto zásadní v zemích, kde jsou zimy dlouhé a dny krátké. Početné rozptýlené lampičky a svíčky dodají prostoru texturu a proteplí jej.
Lesklá povrchová úprava podlahy navíc světlo odráží, stejně tak její světlá barva. Na druhé straně pak matná úprava či tmavší odstín dodají podlaze vřelejší, intimnější pocit.
 

3. Neutrální barvy 

Bílé a přírodní tóny připomínají skandinávskou krajinu a působí prostorně a klidně. Podobně jako barvitá severská architektura vnáší život do jinak střízlivého prostředí, lze bílé stěny doplnit jednou barevnou stranou, jasně barevnými polštáři nebo jinými barevnými doplňky, které lze obměňovat podle ročních období.

Buk, bříza, dub i borovice se do skandinávských interiérů velmi dobře hodí. Mohou být přírodní nebo kartáčované, s bílým nebo šedavým pigmentem. Elegantní, venkovský styl dodají i podlahy s efektem vápenné úpravy. Tečkou pro zútulnění či oživení atmosféry může být samozřejmě kožešina nebo kobereček.
 

4. Dřevo 

Je-li místnost bílá a neutrální, přírodní materiály ji proteplí a vytvoří z ní útulné útočiště: bavlna, vlna nebo i kožená pohovka, mohérový přehoz, lněné závěsy a samozřejmě dřevěný nábytek a podlaha.

Severské země jsou domovem rozsáhlých lesů, které jsou zdrojem surovin na stavbu domů a jejich zařízení. I proto jsou podlahy Tarkett ve Skandinávii tak populární: naše parkety se vyrábějí většinou ze dřeva těženého v blízkosti naší švédské továrny.

Zvažte také vinyl nebo laminát, tyto materiály dokážou vytvořit skandinávský styl za nižší cenu a se snazší údržbou.

Články v oddíle Vše o podlahách v tomto magazínu vám poskytnou informace o různých typech krytin a náš nástroj Find Your Floor (Najděte si podlahu) vám pomůže zvolit podlahu, která vám bude nejlépe vyhovovat.