Pět otázek pro Anne-Portheault Gabagnou, zakladatelku návrhářského ateliéru Red Slate v Paříži. 

Pět otázek pro Anne-Portheault Gabagnou, zakladatelku návrhářského ateliéru Red Slate v Paříži. 

Protože hledání nového dekoru na vlastní pěst může být náročné až odrazující dobrodružství, Anne pozorně naslouchá a nabízí rady a znalosti všem, kdo chtějí svoje obydlí změnit, přetvořit či vyzdobit. Anne se s námi podělila o některé ze svých zkušeností s vinylovými podlahami.


1. Doporučujete vinyl, a v jakém kontextu?

Ano, docela často. Nedávno jsem například použila vinylovou krytinu v šatně, kde jsem se snažila vytvořit vřelý pocit dřeva harmonickým sladěním podlahy a stropu. Nechtěla jsem použít dřevěnou podlahu, dlažbu už vůbec ne a koberec jsem použít nemohla, protože můj klient má alergii na roztoče. Našla jsem vinylovou krytinu s efektem tkaniny v přírodních dřevěných odstínech. Konečným výsledkem je šik, elegantní šatna s vyváženým zastoupením různých materiálů.


2. Jaké má výhody? 

Vinyl má spoustu výhod. Za prvé je to neomezená možnost volby. V případě, o němž jsem mluvila před chvílí, jsem pro klienta dokázala najít přesný barevný odstín tak, aby dokonale ladil s celkovým pojetím. U jiného typu krytiny bych takovou škálu možností nikdy nenašla. Vinyl má co nabídnout pro každý rozpočet. Co se týče doby pokládky, s profesionální pomocí i bez ní jsou vinylové podlahy neporazitelné. A mimořádně snadno se udržují.


4. Jaké dekorativní vzory vinyl nabízí oproti jiným typům podlahových krytin? 

Mohu používat různé vinylové vzory a hrát si s návrhem, třeba vytvořit kobereček spojováním barev a motivů. Vinyl lze také snadno řezat na ozdobné tvary, například květinové nebo geometrické. Díky tomu si můžete na míru upravit vzhled podlahy vizuálním vzorem, který například zvýrazňuje určitou barvu. Je to velmi originální! Vinyl vám umožní hrát si s nezvyklými kombinacemi, míchat vzory a vytvořit si jedinečnou krytinu, která nebude nikde jinde k vidění. Mně osobně na tom nejvíc baví ta kreativita!


3. Mají vaši klienti vůči vinylu předsudky? 

Když se bavíme o vinylových nebo odolných podlahách, lidé si často představí staré krytiny z 60. let s imitací dřeva. Myšlenkou na vinyl nejdřív nejsou nijak nadšeni. Když jim ale ukážu svoje barevné vzorky a mood boardy, jsou ochotni to zkusit a obvykle má doporučení přijmou. Ohromí je šíře možných vizuálních efektů a ještě více cena.


5. Doporučila byste vinylové podlahy všem svým klientům? 

Ano. Vinyl je jasná volba pro mladší klienty, kteří chtějí modernější interiéry. Při renovacích je pro ně vinyl podlahou, která je trendy, nenáročná a různorodá. U tradičnějších zákazníků, když pracuji s ‚klasičtějšími‘ interiéry, je při návrhu vinylové podlahy často potřeba trochu ‚osvěty‘, aby se zbavili předsudků. Pokud vinylová krytina vyhovuje zadání projektu, není důvod, proč ji nedoporučit.