Typy vinylových podlah

Typy vinylových podlah

Dva hlavní typy vinylových podlah jsou vinylové podlahové krytiny, také známé jako vinylové role a luxusní vinylové dílce (LVT). Výrobci obvykle nabízejí řadu produktů z vinylových podlah v každé z těchto kategorií, přičemž každý produkt má odpovídající vlastnosti vhodné pro specifické aplikace. Společnost Tarkett nabízí celou řadu řešení podlahových krytin LVT a vinylových rolí pro každou místnost ve vašem domě, což vám umožní vybrat vinylovou podlahu, která odpovídá vašim potřebám i rozpočtu.

Co znamená LVT (luxusní vinylové dílce)?

LVT  je zkratka pro luxusní vinylové dílce. Je to vícevrstvá, vodotěsná, pružná podlaha dostupná v rigidních nebo pružných vinylových dílcích či lamelách. Podobně jako vinylové role jsou LVT trvanlivá a praktická varianta podlah, která také nabízí široký výběr vzorů a stylů, od nadčasových a klasických až po současné moderní trendy.

Jaká je konstrukce vinylových dílců Tarkett?

Vinylové dílce Tarkett  jsou vyrobeny  z kompaktního PVC, dekorativní vrstvy s potiskem a transparentní nášlapné vrstvy  s povrchovou polyuretanouvou úpravou (PUR)

Dekorativní vrstva s potiskem je vyrobena tak, aby vypadala jako téměř jakýkoli materiál a nabízí nekonečné možnosti designu. Nášlapná vrstva určuje trvanlivost vaší podlahy: čím silnější je nášlapná vrstva, tím odolnější je podlaha. Nášlapná vrstva ošetřená polyuretanem poskytuje extrémní ochranu proti poškrábání, opotřebení a skvrnám.

Kolekce Starfloor Click Ultimate mají také integrovanou akustickou podložku, která poskytuje zvukovou izolaci a činí podlahy měkčí a tišší.

Kolekce LVT 

Kolekce  LVT nabízí širokou škálu designových bytových podlah, včetně retro vzorů dlaždic, autentických dekorů dřeva a kartáčovaných kovů. Je to jedna z nejlepších variant podlahy pro majitelé bytů, kteří chtějí bezproblémové modulární řešení podlah, které se snadno instaluje, odstraňuje, udržuje a zároveň odpovídá nejnovějším trendům.

Co jsou to vinylové role?

Vinylová role je vícevrstvý vinyl s potištěnou dekorovou vrstvou. Je vyráběn ve velkých, souvislých, pružných pásech a při instalaci je obvykle jen velmi málo spojů. Vinylové role se proto zvláště doporučují v oblastech vystavených vlhkosti, jako jsou koupelny nebo kuchyně.

Moderní vinylové role jsou trvanlivá, praktická a cenově dostupná varianta podlahy, která také nabízí mimořádný výběr vzorů: od brilantních barev, hravých abstraktů černé a bílé, až po dokonalou reprodukci přírodních materiálů, jako je dřevo a kámen.

Jaké je složení vinylových rolí Tarkett?

Vinylové role Tarkett jsou složeny z několika vrstev - vnitřní vrstva je vyztužena sklenými vlákny pro stabilitu, pěnový nebo polyesterový podklad pro akustickou a tepelnou izolaci a transparentní nášlapná  vrstva s polyuretanovou úpravou  (PU) , která poskytuje odolnost proti poškrábání a skvrnám.

Konstrukce a povrchová úprava každého vinylového výrobku Tarkett určuje, jak odolná bude vaše podlaha vůči škrábancům a skvrnám a jak snadno se  bude  čištit. Například měkčí podlahy budou odolnější proti poškrábání a podlahy s hlubším plastickým vzorem budou o něco náročnější na údržbu než podlahy s hladkými povrchovými úpravami. Naše vinylové podlahy mají obecně dobrou odolnost proti poškrábání, otěru a skvrnám a snadno se čistí.

Vinylové podlahy Tarkett jsou pohodlné a poskytují dobrý pochozí komfort a různé povrchové úpravy pro příjemný pocit, který odpovídá vzhledu. Odolné, vodotěsné a snadno udržovatelné vinylové podlahy Tarkett májí velmi nízké emise VOC (těkavých organických sloučenin) a jsou 100% bez ftalátů.

Jaký je rozdíl mezi LVT a laminátem?

LVT i laminát jsou odolné, cenově dostupné a atraktivní alternativy k tradičním dřevěným a keramickým podlahám. Oba typy jsou vyráběny ve vrstvách a mají nášlapnou vrstvu proti opotřebení, která zvyšuje jejich odolnost a trvanlivost, usnadňuje čištění a údržbu. Dekorová vrstva umožňuje téměř dokonale napodobit vzhled přírodních materiálů, jako je dřevo, kámen a dlaždice.

LVT je vodotěsné

Zatímco LVT i laminát jsou konstruovány podobným způsobem, jejich složení se liší. Laminát se skládá převážně z dřevovláknité desky o vysoké hustotě, která je v podstatě dřevařským výrobkem. To znamená, že laminát není voděodolný, a proto je mnohem více náchylný k poškození vodou, což  je limitující pro možnosti instalace v domácnosti. LVT, na druhé straně, je složeno hlavně z PVC, což mu poskytuje lepší odolnost proti vlhkosti ve srovnání s laminátem. A na rozdíl od laminátu lze LVT použít v jakékoli místnosti vašeho domova, včetně koupelny, kuchyně a prádelny. Je však také důležité si uvědomit, že zatímco výrobky LVT jsou vodotěsné, jejich instalace není. Například, LVT je v nabídce v lamelách nebo dlaždicích, které jsou pokládány vedle sebe, což vede ke vzniku spár. Takže i když jsou samotné dílce vodotěsné, pokud nejsou správně nainstalovány, je zde možnost, že voda nebo vlhkost prosáknou spárami. Proto je nutné instalaci v prostředí náchylném na vlhkost provádět s mimořádnou péčí.

LVT je tiché a měkké

LVT Tarkett je komforní a měkké na dotek. LVT je také mnohem tišší ve srovnání s laminátem.

Jsou vinylové role a linoleum stejná věc?

Vinylové role a linoleum jsou často zaměňovány, ale nejsou to totožné podlahové krytiny. Oba typy podlah jsou vysoce odolné, trvanlivé a vhodné pro instalaci v téměř jakékoli místnosti v domácnosti. Existují však klíčové rozdíly v tom, jak jsou vyráběny, instalovány a udržovány a také v nabídce vzorů a barev, které jsou u každého produktu k dispozici.

Vinylová role je konstruována ve vrstvách a je složena převážně z PVC, zatímco linoleum je vyrobeno z jediné vrstvy přírodních materiálů, především lněného oleje. Jednou z vrstev vinylu je „dekorová vrstva“, na níž jsou natištěny a vyraženy dekorativní vzory. Tato dekorová vrstva umožňuje téměř neomezené možnosti designu a barev. Některé vinylové podlahy mají také texturu, která odpovídá obrázku, takže vinylová podlaha vypadá a působí podobně jako materiál, který napodobuje, jako je skutečné tvrdé dřevo a přírodní kámen. U linolea je design prokreslen do všech vrstev materiálu, což omezuje rozsah designu a možnosti barev.

Instalace a údržba je dalším klíčovým rozdílem, přičemž instalace a údržba vinylových podlah je podstatně snadnější než linoleum. Většina kolekcí linolea je ve formě pásů, což vyžaduje plně rozetřené lepidlo. A protože linoleum je tuhé, může být jeho pokládka obtížná a obvykle vyžaduje profesionální pokládku. Na druhé straně je vinylová podlaha v rolí mnohem jednodušší na instalaci než s linoleum, protože není tak tuhá.

Linoleum také vyžaduje trochu větší úsilí, pokud jde o údržbu, protože to nevydrží proti vlhkosti a opotřebení docela stejně jako vinyl. Linoleum je vyrobeno z přírodních materiálů, a proto je mnohem více náchylné k poškození vodou a čisticími prostředky. V důsledku toho musí být spoje při instalaci dokonale těsné  a  je nutné použítvat specifické čisticí prostředky doporučené výrobcem. Také z důvodu jeho potenciální náchylnostii vůči vlhkosti nedoporučujeme instalovat linoleum do koupelny a prádelny.  Na druhé straně většina vinylových podlah může být instalována v jakékoli místnosti domácnosti a může být čištěna běžnými čisticími prostředky pro domácnost.