Jaký je rozdíl mezi vinylovou podlahou a linoleem?

Jaký je rozdíl mezi vinylovou podlahou a linoleem?

Výrazy vinylová podlaha a linoleum jsou často používány zaměnitelně, ale nejsou to totéž. Oba typy podlah jsou vysoce odolné, trvanlivé a vhodné pro instalaci v téměř jakékoli místnosti v domácnosti. Existují však klíčové rozdíly v tom, jak jsou vyráběny, instalovány a udržovány. Rozdíl je také v nabídce vzorů a barev, které jsou u každého produktu k dispozici.

Vinylová podlaha je složena z vrstev a obsahuje převážně PVC, zatímco linoleum je vyrobeno z jedné vrstvy přírodních materiálů, především lněného oleje. Jednou z vrstev vinylu je „designová vrstva“, na níž jsou potištěny a vyraženy dekorativní vzory. Tato designová vrstva umožňuje téměř neomezené možnosti designu a barev. Některé vinylové podlahy mají také texturu, která odpovídá obrázku, takže vinylová podlaha vypadá a působí podobně jako materiál, který napodobuje skutečné tvrdé dřevo nebo přírodní kámen. U linolea je design zabudován do všech vrstev materiálu a není  vytištěn na samostatné vrstvě, což omezuje rozsah designu a možnosti barev.

Instalace a údržba je dalším klíčovým rozdílem, přičemž instalace a údržba vinylových podlah je podstatně snadnější než linoleum. Většina kolekcí linolea je ve formě pásů, což vyžaduje plně rozetřené lepidlo. A protože linoleum je tuhé, může být jeho pokládka obtížná a obvykle vyžaduje profesionální pokládku. Na druhé straně je vinylová podlaha v rolí mnohem jednodušší na instalaci než s linoleum, protože není tak tuhá.

Vinyl může být instalován různými způsoby  v závislosti na výběru konkrétního produktu.

Linoleum také vyžaduje trochu větší úsilí, pokud jde o údržbu, protože to není tolik odolné proti vlhkosti a opotřebení  jako vinyl. Linoleum je vyrobeno z přírodních materiálů, a proto je mnohem více náchylné k poškození vodou a čisticími prostředky. V důsledku toho musí být spoje při instalaci dokonale těsné  a  je nutné použítvat specifické čisticí prostředky doporučené výrobcem. Také z důvodu jeho potenciální náchylnostii vůči vlhkosti nedoporučujeme instalovat linoleum do koupelny a prádelny.  Na druhé straně většina vinylových podlah může být instalována v jakékoli místnosti domácnosti a může být čištěna běžnými čisticími prostředky pro domácnost.