Co je to vinylová podlaha a jak se vyrábí?

Co je to vinylová podlaha a jak se vyrábí?

Vinylová podlaha má sendvičovou konstrukci z několika vrstev různých materiálů, které tvoří vysoce odolnou, praktickou a cenově dostupnou podlahovou krytinu. Vinylové podlahové krytiny dělíme na dvě základní skupiny - luxusní vinylové dílce (LVT) a vinylové role. LVT i vinylové role se vyrábějí ze stejných materiálů, jsou však konstruovány odlišně, aby vytvářely různé vizuální efekty. Například formát lamel je ideální k napodobování přírodního dřeva.
Více informací o složení LVT a vinylových rolí.

Jaké jsou typy vinylu?

Vinylovými podlahami jsou označovány vinylové podlahové krytiny v rolích nebo dílcích  (LVT).

Luxusní vinylové dílce (LVT)

LVT je typ vinylové podlahy, která je navržena tak, aby napodobovala přírodní materiály, jako je dřevo nebo keramická dlažba. Díky technologickému pokroku a vylepšené konstrukci mohou vinylové podlahy vypadat a mít téměř identické vlastnosti s produkty, které napodobují. LVT nabízí velké množství nadčasových a moderních vzorů ve formátech čtverců či lamel, které napodobují vzhled dlaždic nebo dřevěných prken. Dodávají se také v rigidním provedení ve formátů čtverců a lamel. Modulární formát LVT umožňuje snadnou a rychlou instalaci, což je hlavní výhoda při renovaci domu nebo jednotlivých místnosti. Renovace s použitím LVT je rychlá a jednoduchá. Nábytek stačí pouze přesunout do jiné části místnosti, čímž předejdete narušení obyklého chodu domova.

 

Vinylové role

Vinylové role na pěnové podložce jsou vyztuženy skelnou mřížkou a dodávány ve velkých, souvislých pružných pásech. Jsou k dispozici v téměř neomezeném počtu dekorů, od nadčasových a realistických až po hravé a výrazné. Vinylové role jsou také jedním z nejdostupnějších řešení podlah pro bytové prostory. Jsou 100% bez ftalátů a mají nízké emise VOC (s výjimkou extérně dodávaných produktů), které přispívají ke zdravějšímu vnitřnímu prostředí.
 

Vinylové podlahy Tarkett jsou řešením pro každý styl a rozpočet

Ve společnosti Tarkett jsme pro váš domov vyvinuli celou škálu řešení LVT a vinylových rolí, abychom vyhověli různým potřebám vašeho vkusu a rozpočtu. Například dvě z našich kolekcí LVT, Starfloor Click 55 a Starfloor Click Ultimate 55, nabízejí odolnost v profesionální kvalitě, snadný zámkový systém pokládky a širokou škálu barev, vzorů a povrchů. Naše vinylové podlahy nabízejí trvanlivé, praktické a cenově dostupné řešení, které je zvlášť vhodné pro kuchyně nebo koupelny.
Více o možnostech vinylových podlah společnosti Tarkett.

Jakou odolnost má vinylová podlaha?

Vinylová podlaha je obecně považována za vysoce odolný materiál. Existují však důležité faktory, které určují, jak bude odolná vaše podlaha v průběhu času. Například to, jak kvalitní je materiál, jak byl vyroben a jak dobře byl nainstalován, bude mít vliv na životnost a vzhled vaší vinylové podlahy.

Vinylové dílce a vinylové role Tarkett jsou ošetřeny speciální povrchovou úpravou PUR, která poskytuje extrémní ochranu a zvyšuje odolnost proti poškrábání nebo skvrnám. Transparentní nášlapná vrstva odolnost ještě zvyšuje. Rigidní vinylové dílce májí vylepšenou tuhou konstrukci jádra, která poskytuje extra odolnost a vynikající rozměrovou stálost, díky které je zamezeno zvlnění nebo bobtnání a v průběhu času tak nedochází k expanzi nebo kontrakci podlahy. Výrobek si zachovává svůj tvar a velikost i při změnách teploty nebo vlhkosti. Voda, zima nebo teplo neovlivní vzhled rigidního LVT. Ve skutečnosti je jeho vrchní vrstva tak odolná, že ho ochrání před téměř všemi druhy poškození. Je to také skvělá volba podlah pro oblasti s vysokým provozem a pro kohokoli, kdo hledá vysoce kvalitní podlahu s nízkou údržbou.

Zjistěte více o sortimentu podlahových krytin -  LVT a vinylových rolích společnosti Tarkett zde

Je vinyl vodotěsný?

Ano, všechny vinylové podlahy jsou vodotěsné, protože se skládají převážně z PVC. Úroveň odolnosti vůči vodě je však ovlivněna kvalitou instalace. Například u pokládky vinylových dílců mohou vzniknout spáry, takže i když jsou samotné dílce vodotěsné, pokud je nainstalujete nesprávně, existuje možnost, že voda nebo vlhkost prosákne spárami. Na druhé straně vinylová role se pokládají v pásech a při instalaci je obvykle jen velmi málo spojů, pokud vůbec nějaké jsou.

Pečlivým dodržováním pokynů výrobce lze LVT i vinylové role použít v oblastech vystavených vlhkosti, jako jsou koupelny nebo kuchyně.

Jak mají životnost vinylové podlahy?

Vinylové podlahy mají životnost od 5 do 25 let, v závislosti na jejich kvalitě, způsobu instalace a údržbě.

Jaké jsou výhody a nevýhody vinylových podlah?

Výhody a nevýhody vinylových podlah se výrazně liší v závislosti na typu a kvalitě zvoleného produktu. Výhod nabízí vinylové podlahy mnoho. Jsou pohodlné a tiché na došlap, odolné proti poškození a vlhkosti, snadno se instalují a udržují, jsou cenově dostupné a k dispozici ve velkém množství barev a provedení. Díky tomu je vinylová podlaha oblíbenou volbou u řady spotřebitelů, zejména pro designu a pořizovací náklady. Vinylové podlahy jsou také udržitelným řešením podlahy, protože společnost Tarkett je pevně odhodlána zodpovědně používat PVC. Aplikujeme principy Cradle na Cradle® a pro všechny naše vinylové podlahové výrobky vybíráme materiály posuzované EPEA (Environmental Protection Encouragement Agency) pro zajištění úplné transparentnosti v celém výrobním řetězci. Tam, kde je to možné, používáme pro výrobu našich vinylových rolí materiály, které jsou recyklovatelné a s co nejmenším dopadem na životní prostředí.

Na druhou stranu, lepené vinylové podlahy mohou být obtížně odstraňovány a povrch může být poškozen těžkými nebo velmi ostrými předměty. Další nevýhodou vinylové podlahy je její špatná snášenlivost velmi vysokých teplot a tendence k vyblednutí anebo změně barevného odstínu při nadměrném vystavení UV záření. Z těchto důvodů se vinyl obecně nedoporučuje v místnostech vystavených přímému slunečnímu záření, jako jsou verandy.

Díky novým technologiím se však vinylové podlahy stále vyvíjejí jak konstrukčně tak i designově, přičemž některé výrobky nyní dokážou čelit výše uvedeným nevýhodám. Například kolekce rigidních vinylových dílců Tarkett -  Starfloor Click Ultimate má výjimečně tuhé jádro tvořené rigidním kompozitem, který odolá nástrahám v kuchyni a koupelně, kolísání teploty na verandě i rušnému rodinnému životu. Naše vinylové role mají výjimečné hodnoty barevné stálosti, díky nimž jsou při vystavení světlu vysoce odolné vůči vyblednutí.

Jak instalovat vinylovou podlahu?

Instalace vinylových podlah je tak snadná, že během jednoho víkendu může mít jakýkoli pokoj ve vaší domácnosti úplně nový vzhled. Konkrétní způsob instalace vinylové podlahy závisí na typu produktu, který vyberete. V případě vinylových podlah je doporučená metoda instalace ovlivněna velikostí a využitím místnosti.
Více informací o tom, jak nainstalovat vinylové podlahy, včetně toho, jak připravit podklad najdete zde

Jak čistit a udržovat vinylové podlahy?

Vinylové podlahy se nejen stylově a jednoduše instalují; také se snadno čistí a udržují, což usnadňuje váš život a váš domov je hygienický. Všechny naše vinylové podlahy mají speciální povrchovou úpravou, díky čemuž jsou ještě odolnější proti poškrábání nebo skvrnám a snadněji se čistí a udržují.
Zjistěte více informací, jak čistit a udržovat vinylovou podlahu

Lze instalovat vinylovou podlahu kdekoli v domě?

Ano. Díky své voděodolnosti, trvanlivosti, snadné instalaci a údržbě lze vinylové podlahy instalovat v jakékoli místnosti vašeho domova.
Díky voděodolnosti a trvanlivosti jsou obzvláště dobrou volbou pro koupelny a kuchyně. Vinylové podlahy jsou však oblíbenou volbou i pro další místnosti v domácnosti, včetně obývacích pokojů a ložnic.
Zjistěte více o možnostech vinylových podlah Tarkett pro různé místnosti ve vaší domácnosti zde

Jaké jsou styly vinylových podlah?

Odolnost proti vodě, trvanlivost a snadná instalace i údržba – to jsou důvody oblíbenosti vinylu. V dnešní době je však popularita vinylu způsobena také rostoucím množstvím dostupných vzorů, vzorů a textur a schopností téměř dokonale reprodukovat vzhled přírodních materiálů, jako je tvrdé dřevo a kámen.

LVT i vinyl role jsou k dispozici v široké škále vzorů a stylů. Jedním z klíčových rozdílů je však to, že vinylové role nabízí téměř neomezený rozsah možností designu a barev. LVT, na druhé straně, nabízí celou řadu dekorů a stylů, které se zaměřují hlavně na reprodukci vzhledu a autentickém pocitu přírodních materiálů, jako je dřevo a kámen.
Více informací o designu a barvách 

Jaký je rozdíl mezi LVT a laminátovou podlahou?

LVT i laminát jsou považovány za dostupnou alternativu ke skutečným podlahám z tvrdého dřeva. Jsou také odolnější a relativně snadno se instalují a udržují ve srovnání s tvrdým dřevem. Mezi těmito dvěma výrobky však stále existuje několik rozdílů.

Prvním rozdílem mezi oběma produkty je zvuková izolace podlahy: jak LVT, tak laminát mohou být instalovány s akustickou podložkou pro zlepšení absorpce zvuku, s dodatečnými náklady, ale rigidní LVT (Starfloor Click Ultimate) přichází s integrovanou akustickou podložkou, která výrazně snižuje hluk v místnosti.

Důležitým rozdílem mezi oběma produkty je schopnost vinylů odolávat vodě. Vinylové dílce jsou složeny převážně z PVC, které je 100% voděodolné ve srovnání s laminátovou podlahou, která je vyrobena převážně ze dřeva. Odolnost LVT vůči vlhkosti znamená, že může být instalován v jakékoli místnosti v domácnosti, včetně mokrých místností, jako je koupelna a prádelna, což není případ laminátu.

Dalším klíčovým rozdílem je, že LVT i laminát nabízí možnost instalace zámkovým systémem, která umožňuje snadnou instalaci bez potřeby lepidla nebo hřebíků. Avšak tam, kde je pro řezání většiny vinylových výrobků dostatečný pouze klasický nůž, vyžaduje laminát ruční řezání nebo kotoučovou pilu pro řezání každého kusu.